вторник, 20 декабря 2011 г.

Заліковий з мови


Купрієнко Євгенія Євгенівна
студентка групи УА 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Науковий керівник:
Надточій Валентина Володимирівна

Керівник від бази практики:
Дульська Надія Андріївна

КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОГО УРОКУ
З УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ

Тема: Прикметник як частина мови. Якісні, відносні та присвійні прикметники.

Мета: поглибити знання  про прикметник як частину мови, формувати вміння визначати рід, число та відмінок прикметників, дати відомості про поділ прикметникі на групи за значенням, формувати вміння розрізняти якісні, відносні та присвійні прикметники, пояснити причини переходу прикметників з однієї групи  до іншої; формувати вміння доречно вживати прикметники різних груп у мовленні; розвивати культуру усного й писемного мовлення, збагачувати словниковий запас учнів; виховувати любов до рідної землі, гордість за Україну.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу

Завдання уроку:
-         зацікавити учнів в навчальній діяльності
-         Навчити знаходити прикметники
-         навчити з`ясовувати  їх роль в словосполученні, реченні
-         формувати уміння і навички говоріння
-         формувати уміння і навички логічного мислення
-         розвивати самостійну діяльність учнів
-         навчити використовувати якісні, відносні, присвійні прикметники
-         виховувати любов до рідної землі

Обладнання: наочність Додаток А, дидактичний матеріал, таблиці Додаток Б, підручник, словник.

Методи і прийоми: робота із підручником, пояснювально-ілюстративний метод,
репродуктивний метод, бесіда, дискусія, метод пізнавальної гри, метод проблемних питань, акро-диктант.

Дидактичний матеріал: Підручник –Бондаренко Н.В. Українська мова: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. в знавчанням рос. мовою/ Н.В. Бондаренко, А.В. Ярмолюк. – К.: освіта, 2006. – 240 с.

Наочність : таблиці, схеми.
Оформлення дошки:
Сьоме листопада
Класна робота
Прикметник як частина мови. Якісні, відносні та присвійні прикметники.


Хід уроку:
I. Організаційний момент (5 хв.)
   
Перевірка готовності учнів до уроку:
Чи всі готові до уроку? Щоденники, зошити, підручники на місці? Всі рівно стоять? 1 ряд стоїть рівніше та швидко приготувався, тому вони можуть сідати. Наступний ряд сідає…Добре, всі сідайте.

Створення атмосфери сприятливої для навчання
Доброго дня шановні, я рада вас бачити. Як ваш настрій?Чому? (через погоду:гарна, погана, дощ)

II. Актуалізація опорних знань (7 хв.)

словниковий диктант: Додаток
коментована робота над помилками

Я знаю, що ви вже вивчали таку частину мови як прикметник, що ви про неї знаєте?


ІІІ . Оголошення теми та мети уроку, мотивація (8 хв.)

мотивація
робота із текстом. Читають текст, добирають заголовок, знаходять прикметники.
Навіщо в тексті автор використовую прикметники?
Що б було з текстом, якщо вилучити всі прикметники?


оголошення теми та мети
Тема нашого уроку – Прикметник як частина мови. Якісні, відносні та присвійні прикметники.
Сьогодні ми ще раз згадаємо, що таке прикметник, розберемо як  він змінюється, поговоримо про види прикметників, які ознаки мають. Навчимося використовувати прикметники у власному мовленні для забарвлення та образності.



ФІЗИЧНА ХВИЛИНКА ! (3 хв.)
«Ми теж умієм так»
Подивись скоріш, котра година,            Дивляться вперед, вгору, ве-
Тік-так, тік-так, тік-так.                  дуть пальцем зліва направо і на-
Наліво раз, направо раз!    впаки, нахиляються у вказаний
Ми теж умієм так!                          бік.
Щоб стати схожим на орла
І налякать собак,
Розправив півень два крила...                          Піднімають праву руку в сто-
Ми теж умієм так!                          рону, потім ліву, махають ними.
Іде ведмідь, шумить в кущах,
Спускається униз.
На двох ногах, на двох руках,            Нахиляються і рачкують як
Ми теж умієм так.                            ведмідь.

ІV. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

робота із підручником (5 хв.)
 відкрийте ваші зошити, запишіть число, класна робота та тему сьогоднішного уроку.
Відкрийте підручник, сторінка 88, читаємо правила. Читає Кирило.
Наступне правило читає Настя.
Ви вже знайомі з цими правилами?
Щоб узагальнити ваші знання, давайте виконаємо вправу 249. самостійно, письмово, взаємоперевірка.


робота із пам’яткою  ДОДАТОК (4 хв.)
щоб полегшити вам завдання, Таня роздасть вам картки з правилами. давайте уважно прочитаємо. діти уважно читають. Потім вголос читає  Юра. До кожної ознаки діти добирають власні приклади. 

Гра «четвертий зайвий» (3 хв.)
Щоб відпрацювати новий матеріал, давайте пограємо в гру, четверте зайве. Я роздаю вам листочки, писати можна на них. Там є помилки і ви маєте їх побачити.

творча робота (3 хв.)
складить 3 речення використовуючи якомога більше слів з пам’ятки .

робота із підручником (5 хв.)
Усно робимо вправу. Вправа 251, сторінка 89. Починає Юля.

V.  Організаційний момент (2хв.)

Встали всі рівненько. Відпочили? Стоїмо поки всі не заспокояться та не подивляться на мене. Урок вже розпочато. Ось вам і ваша краса, якщо ви не поважаєте інших, це означає, що ви не поважаєте себе.

VI.  Сприйняття та засвоєння нового матеріалу.

акро – диктант (3 хв)
для засвоєння пропоную вам ще гру. Я диктую слова, а ви записуєте лише прикметники, у стовпчик. Додаток
підкреслюємо другу букву кожного слова та читаємо, що в нас вийшло.Має вийти слово РОЗУМНИК

робота із підручником (3 хв.)
а зараз відкриваємо підручник, сторінка91. читаємо правила

робота із підручником  (10 хв.)
вправа 257, усно виконуємо, пояснюємо до якої групи прикметників належить, чому?

сторінка 92, читаємо правила, виконуємо вправу 261 самостійно, письмово.
коментована робота над помилками.

групова робота ( 5хв.)
Вправа 219, у нас в класі 6 груп (поділяються за тим, як сидять).Вправу виконуємо усно, поміркуйте над відповідями. а потім 1 людина від групи відповідатиме.


ФІЗ.ХВИЛИНКА. (4 хв)
«Квіти»
(Діти присіли,  імітують не-                     Діти повільно підносять руки
розкриті голівки квіточок).                     вгору і розкривають долоні з ро-
Вчитель. Раз-два-три,                   зімкнутими пальцями, імітуючи
виросли квіточки!                           квіти.                  
До сонця потягнулися високо,                          Тягнуться на пальчиках, див-
Стало їм приємно і тепло!             ляться вгору. Дитина-«вітерець»
Вітерець пролітав,                      пролітає серед дітей.
Гілочками похитав.
Вліво похитнулись
Низько пригнулись.                                 Нахилили тіло вліво, впра-
Вправо похитнулись                  во, вперед. Низько пригнулись.
Вітерець, тікай!                                        Вітерець тікає.
Квіточки не ламай!
Нехай вони цвітуть, ростуть,                            Дітям радість несуть!


VII. Систематизація та узагальнення вивченого

робота із підручником (5 хв.)
Виконуємо письмово вправу 259 на оцінку. Хто перший виконую – кличе мене, я перевіряю.
Колективна перевірка коли всі закінчили виконання.

розподільний диктант із коментуванням ( 5 хв.)
діти, ділимо сторінку на 3 стовбчики, якісні, присвійні та відності прикметники. Я диктую, а ви записуєте в необхідний стовпчик. Додаток

 творче завдання (3 хв.)
скласти міні-твір про себе та свою родину використовуючи присвійні та відносні прикметники. але не використ. якісні прикметники.

VIIІ. Підведення підсумків

не підглядаючи у підручник сформулюйте правила сьогоднішнього уроку.
Що було важко?
Що було незрозуміло?
Чи було вам сьогодні цікаво?

ІХ. Домашнє завдання

відкриваємо щоденники, швиденько, записуємо домашнє завдання, вдома ви маєте…
Коментоване оцінювання учнів.
Встали рівненько, дякую за урок, все вільні, до побачення.











ДОДАТОК

Словниковий диктант:
жовтогарячий, недоук, дерев`яний,  бузковий, бурштин, ґазда,  слобідка, смаглявий, п’янкий, спостереження, менший, козацький, кмітливий, студенський, галявина, ґречний.

роздрукований матеріал  Пам`ятка :
Прикметник- це частина мови, що виражає ознаку предмета і відповідає на питання який? чий? (зелений, мудрий, сміливий).
Прикметники виражають ознаку:
·         запаху (п’янкий, запашний),
·         кольору (білий, зелений),
·         віку (старенький, давній),
·         розміру (величезний, середній),
·         матеріалу (діамантовий, дерев’яний),
·         якості (твердий, гнучкий),
·         принадлежності (зятів, сестрин),
·         простору (далекий, близький),
·         часу (ранній, вчорашній)
·         внутрішні властивості (добрий, щедрий),
·         зовнішні прикмети (смаглявий, чепурний),
·         ознаки за відношенням до місця (міський, районний).

Гра «Четвертий зайвий»
ГРА «Четвертий зайвий»
 зелений, чорний, дужий, красний
Старенький, молодий, великий, давній
Добрий, злий, твердий, щедрий
Солодкий, великий, малий, величезний
Далекий, сумний, близький, найближчий
Солоний, гіркий, дужий, солодкий
Деревяний, металевий, розумний, паперовий
Добрий, вчорашній, завтрашній, минулорічний
Державний, сьогоднішній, міський, класний
Сестрин, батьків, жовтий, бабусин
АКРО-ДИКТАНТ
прозорий, ім.`я, дерево, сидіти, добрий, азартний, стіл, обід, густий, комп’ютер, недоук, смішний, гнучкий, немовля, ситий, гаманець, скляний, ліки.
Розподільний диктант

якісні
відносні
присвійні
Гарячий шоколад
Смачна вечеря
Близький друг
Кисле яблуко
Кмітливий юнак
Добре среце
Металевий стіл
Гумовий м’яч
Колючий друт
Домашня робота
Дерев`яна шафа
Сьогоднішній випадок
Бурштинове намисто
Бузкове плаття
Материн син
Миколин зошит
Братів гаманець
Заячий слід
Оленина подруга
Ведмежий барліг
Батьків кінь

Заліковий урок з літератури (Пара)


Купрієнко Євгенія Євгенівна
студентка групи УА 5
Севастопольського міського
гуманітарного університету

Науковий керівник:
Надточій Валентина Володимирівна

Керівник від бази практики:
Дульська Надія Андріївна

КОНСПЕКТ ЗАЛІКОВОГО УРОКУ
З УКРАЇНСЬКОЇ ЛІТЕРАТУРИ

Тема: Образ головного героя. Складання плану характеристики персонажу(Маленький горбань).  Письмовий твір «Яку людину можна назвати красивою?» або «Яка краса врятує світ» (про красу внутрішню і зовнішню)

Мета: Навчити відокремлювати головних героїв та їх вчинки, формувати навички узагальнення та систематизаціі, вчити самостійно робити висновки, розвивати логічне мислення, риторичні висловлювання, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати навички читання вголос та аудіювання, виховувати поважне ставлення до людей з обмеженими можливостями.

Тип уроку: урок розвитку зв’язного мовлення

Завдання уроку:
-         Навчити характеризувати героїв твору
-         навчити знаходити головне, важливе
-         формувати уміння і навички говоріння
-         формувати уміння і навички логічного мислення
-         розвивати самостійну діяльність учнів
-         навчити використовувати власне українську лексику
-         виховувати людяність

Обладнання: наочність Додаток А, дидактичний матеріал, таблиці Додаток Б, приклади Додаток В, підручник, словник, епіграф.

Методи і прийоми: робота із підручником, пояснювально-ілюстративний метод,
репродуктивний метод, бесіда, дискусія, метод пізнавальної гри, метод проблемних питань.

Дидактичний матеріал: Підручник – Мовчан Р.В. Українська література: Підруч. для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл. – К.: Генеза, 2006. – 240 с.: іл..

Наочність : таблиці, малюнки, схеми.
Оформлення дошки:
Восьме листопада
Класна робота
Образ головного героя.
«Яку людину можна назвати красивою»?
епіграф до уроку: Краса врятує світ…
(до першого уроку)
Гра «Що? Де? Коли?»
Хто?
Де?
З ким?
Як?
Навіщо?
Результат?

Хід уроку:
I. Організаційний момент (5 хв.)
   
Перевірка готовності учнів до уроку:
Чи всі готові до уроку? Щоденники, зошити, підручники на місці? Всі рівно стоять? 1 ряд стоїть рівніше та швидко приготувався, тому вони можуть сідати. Наступний ряд сідає…Добре, всі сідайте.

Створення атмосфери сприятливої для навчання
Доброго дня шановні, я рада вас бачити. Як ваш настрій?Чому? (через погоду:гарна, погана, дощ)

II. Актуалізація опорних знань (3 хв.)

бесіда
 Давайте згадаємо, що ми робили минулого уроку?
Що було незрозуміло?
Хто такий маленький горбань?

III. Перевірка домашнього завдання (6 хв.)

творче завдання (таблиця - опис Захарка та Павлика)
Микито, нагадай будь – ласка, яке було завдання?
Відкрийте зошити, я пройду та подивлюсь на ваше виконання домашніх завдань. Добре, молодці, майже всі виконали. бажаючи прочитати?
Коментую кожну відповідь, одразу оцінюю.

IV. Оголошення теми та мети уроку, мотивація (8 хв.)

мотивація
Краса людини знаходить своє відображення в різних вчинках Ви колись замислювалися над тим, що ви робите? Може це приносить користь, а може й ні? Краса буває дуже різною.

робота з наочністю ДОДАТОК А
(показую малюнки природи, людей, вчинків)
Красивий малюнок, як ви вважаєте?Що в ньому красивого?
А хто з дітей гарно вчинив? Чому? Як би вчинили ви?

оголошення теми та мети
Тема нашого уроку – Образ головного персонажу твору С.Черкасенка «Маленький горбань». А після нашої бесіди ви напишете твір на одну з запропонованих тем за твором.
Сьогодні ми поговоримо з вами про внутрішню та зовнішню красу, згадаємо якості людини, охарактеризуємо себе та розглянемо свої вчинки. Згадаємо структуру написання твору-опису та виконаємо творчу роботу.

ФІЗИЧНА ХВИЛИНКА – РЕЛАКСАЦІЯ! (3 хв.)
Заплющіть очі. Уявіть своє улюблене місце, поруч із вами родина. Погода сонячна та тепла, де-не-де по небу бігають хмаринки. Вам спокійно та радісно. Ви відпочиваєте. Вітерець торкається вашої шкіри та легенько тікає геть. Квіти та дерева розмовляють з вами. Родичі посміхаються та радіють разом із вами. А тепер, повертаємося знову у клас. Відкрийте очі. Красиво було у вашій уяві?

V. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу

робота із текстом (3 хв.)
Знайдіть у тексті прикметники на позначення якостей людини, які використовує автор? Чи згодні ви з таким описом героїв? Як ви собі уявляєте Павлика? Як матусу Павлика? Дідуся? Захарку? Дівчат?

робота із роздрукованим матеріалом ДОДАТОК Б (4 хв.)
щоб полегшити вам завдання, Таня роздасть вам картки із прикметниками, що характеризують людину. Читаймо по черзі та коментуємо, пояснюємо слова.

словникова робота (3 хв.)
використовуючи лише слова власне українські дайте характеристику своєму сусідові.

гра «Що? Де? Коли?» (7 хв.)
Давайте повернемося до нашого твору. На дошці написані питання, ви маєте на них відповести використовуючи слова-характеристику.
(учні відповідають на питання ланцюжком)
А тепер мені потрібно, щоб ви дали повну інформацію за цими питаннями про героїв, події в творі. особливу увагу приділяємо Павликові.

VI. Коментоване оцінювання (3 хв.)

Відкриваємо щоденники, я називаю вашу оцінка, а ви ставите її собі у щоденник, я проходжу, перевіряю  та розрисуюся біля оцінки. Сьогодні в нас всі молодці, але не всі отримають гарні оцінки. За погану поведінку також маю право ставити вам бали. Нажаль вони будуть не дуже гарні.
Оцінку кожного учня коментую.
Зараз у вас буде маленька перерва, після неї продовжимо працювати. Ідіть відпочивайте.


VII.  Організаційний момент (2хв.)

Встали всі рівненько. Відпочили? Стоїмо поки всі не заспокояться та не подивляться на мене. Урок вже розпочато. Ось вам і ваша краса, якщо ви не поважаєте інших, це означає, що ви не поважаєте себе.

VIII. Систематизація та узагальнення

робота із підручником (3 хв.)
знайдіть слова, якими називаю Павлика матуся? Як ви вважаєте, Павлик заслуговую на таке ставлення?А як до нього ставиться Захарко?Чому?

реалізація виховної мети (5 хв.)
А ви знайомі з людьми з обмеженими можливостями, такими як Павлик? Як ви до них ставитеся? Яка ваша реакція, коли ви бачите таких дітей? А чому вони такі?

робота над епіграфом до уроку (5хв.)
погляньте на дошку. «краса врятує світ…» читає Катя. Що ви думаєте стосовно цього висловлювання? Чи це так? про яку красу йду мова?

IX. Інструктаж до написання твору  (8 хв)

давайте пригадаємо з чого складаються твір? Які частини твору ви знаєте?
Що має бути у вступі? -\\-\\-\\-\\ в головній частині? -\\-\\-\\-\\- у висновках?
Найголовніше зробити правильний вступ, від нього залежатиме розвиток ваших думок. а у висновках ви маєте обов’язково написати власну думку стосовно проблеми.

В мене є твір учениці 6 класу іншої школи на таку ж саму тему. Я хочу прочитати вам йогою Мене дуже вразив хід думок дівчини. Вона сприймає твір як доросла людина та репродуктує його своєму ессе. ДОДАТОК В


ФІЗКУЛЬТ. ХВИЛИНКА – Активна! (1 хв.)

Встали діти!Потягнулися! Дотягнулися до сонечка.  сіли. Знову встали. дотягнулися до свого сусіда, потім до іншого. Розвернулися, присіли, встали. Відпочили? Добре, сідайте.

Х. Систематизація та узагальнення. (20 хв.)

Відкриваємо зошити, пишемо число, класна робота, записуємо назву твору «Яку людину можна назвати красивою». Тихенько пишемо. У вас є 20 хвилин, якщо не встигнемо, будемо дописувати вдома.
ХІ. Підведення підсумків (1 хв)

Закриваємо зошити, хто не дописав – дописує вдома, інші здають.
Цікаво вам сьогодні було? Що було незрозуміло?

Встали рівненько, дякую за урок, все вільні, до побачення.























ДОДАТОК А








ДОДАТОК Б


Гарний
Добрий
Сміливий
Лагідний
Ґречний
Сумирний
Чемний
Радісний
Щасливий
Сонячний
Особливий
Звичайний
кмітливий
Засмучений
Нещасний
Стомлений
Схвильований
Злий
Жорстокий
Вродливий
Щирий
Розумний
Мудрий
Хоробрий
Відважний
сумний
Стриманий
Доброзичливий
Людяний
Невгамовний
Несміливий
Охайний
Тихий
Гуманний
Небалакучий
Нестриманий
Неспокійний
Суворий
чуйний






















ДОДАТОК В
Вчителі та батьки часто кажуть, що підлітковий вік — найважливіший ужитті людини; якраз у цей час формується характер особистості. Мабуть, краще за чимале коло різних науковців та психологів почував це серцем учитель за фахом, письменник за покликанням Спиридон Черкасенко, що написав оповідання «Маленький горбань».
Автор знайомить читача зі своїм героєм на самому початку твору. Здається, нічим не виділяється Павлик з хлопчачого гурту: так само захоплено блищать очі малого, коли він дивиться на веселу гру дітей у м’яча. З першого погляду видно лише, що діда і онука об’єднує велика дружба: вони разом дивляться на гру, спілкуються, «обом сіяють обличчя од великої втіхи»…
Та погляд уважних очей автора переносить нашу увагу на постать Павлуші: «гострі коліна», «великий горб»…
Очима мудрого діда Антипа ми дивимось разом з письменником на хлопчика, в його «променисті, розумні очі», «що одсвічували далеким тихим смутком».
Всі, хто спілкується з Павликом, а це, в основному, дівчата, помічають «його журні сині очі, люблять слухати його «поважну, навчаючу мову», а на його каліцтва не зважають, навіть окремі групки сперечаються одна з одною, до кого піде гратися Павлик.
Любили дівчатка слухати казочки хлопчика, а знав їх Павлуша багато. Крім діда, вихованням хлопчика займалася і матуся, така ж добра, сердечна жінка, як і дід Антип. Після тяжкої праці на пана мати працювала і по домашньому господарству, але не забувала приголубити, заспівати, розказати казочку своєму хлопчикові. Та пісеньки Павлуша не любив, бо серце йому краялося від смутку маминих пісень. Поки мати розповідала казочку, Павлуша й сам фантазував, а потім у снах ці фантазії продовжували своє життя. Письменник таким чином розкриває нам мрійливий, творчий характер хлопчика.
Жаліслива мама, яка плакала від своїх сумних пісень, виховала й такого ж співчутливого до чужого болю сина. Спиридон Черкасенко показує нам в оповіданні, як нерішучий з першого погляду хлопчик стає сміливим і активним захисником всього живого коли хлопці хочуть познущатися над беззахисними пташенятами.
Якщо спочатку мені не дуже сподобалась поведінка Павлуші, коли він розповідає дідові про негарні вчинки Захарка, то в епізоді з жайворонячими гніздами розкривається вся сутність маленького хлопчика. Він не «стукач», він захисник всіх знедолених, і навіть того відчайдуха Захарка!
Час од часу стає сміливішим Павлуша. Спочатку за допомогою діда хоче перевчити Захарка, щоб той не палив тютюн. Потім, V степу, пересилюючи страх, виймає палички-помітки жайворонячих гніздечок, щоб хлопці не знайшли пташиних яєць.
Мабуть, у серце Павлика автор вкладає велику душу Вчителя, недарма ж доброта маленького горбаня зупиняє гнів діда на озвірілого розбишаку, розтоплює черстве, холодне серце Захарка.
Письменник Спиридон Черкасенко вчить і нас, читачів, вміти прощати й вірити в добро. Душевна краса, доброта Павлика, щедрість на ласку і приязнь перевертають й душу кривдника малого горбаня. Двоє дітей потягнулися одне до одного, розкрилися назустріч характери. «Ось що робить віра в добро», — каже своїм оповіданням автор Спиридон Черкасенко.